Lexmann a Čaučík: dve mená, ktoré sú novou nádejou kresťanskej demokracie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Bolo by premárnenou šancou, ak by potenciál Miriamy Lexmann a Mariána Čaučíka vo voľbách do europarlamentu ostal nevyužitý.

Súčasťou Bratislavských Hanusových dní bola tento rok diskusia s kresťanskými kandidátmi do europarlamentu.

Jeden z moderátorov panelu, politický redaktor Postoja Jozef Majchrák, svoje dojmy zhrnul v komentári s príznačným názvom Konzervatívci idú do eurovolieb rozbití, ale so zaujímavými tvárami.

„Určite by malo zaznieť, že špeciálne KDH dokázalo vzhľadom na situáciu, v ktorej sa nachádza, dať dokopy slušnú eurokandidátku s viacerými zaujímavými menami,“ napísal Majchrák, ktorý osobitne poukázal aj na mená dvoch kandidátov KDH – Miriamu Lexmann a Mariána Čaučíka.

Zhodnotil ich ako ľudí, ktorí sú pripravení do politiky. „Sú úspešní vo svojich civilných profesiách, vedia argumentovať a ak chcú zaujať, dokážu to inak ako len lacným rétorickým radikalizmom,“ konštatoval Majchrák.

K tomu by som rád dodal len jedno – najsilnejším dôvodom, pre ktorý budem vo voľbách do Európskeho parlamentu voliť práve Miriamu Lexmann a Mariána Čaučíka, je svedectvo ich života.

Ani jeden z nich nám nepotrebuje nič dokazovať, netreba ich „vyrábať“, ani zdôvodňovať ich kandidatúru, pretože za oboch hovoria ich skutky.

Miriam je odborníčkou na medzinárodnú politiku, ktorá dlhé roky nenápadne, ale o to efektívnejšie slúži rodnej krajine v zahraničí. Vyslúžila si za to nielen rešpekt, ale aj úprimné priateľstvo mnohých osobností.

Napriek svojim bohatým diplomatickým skúsenostiam nestratila kontakt s obyčajnou ľudskou realitou. Práve naopak, ešte hlbšie si mohla uvedomiť, že politický zápas musí byť spätý s bojom za zlepšovanie sociálnych podmienok každého človeka, pretože sloboda ide ruka v ruke s ľudskou dôstojnosťou – od počatia až po prirodzenú smrť.

Maroš je zasa pokojnou silou, z ktorého vyžaruje úcta ku každému človeku, ktorého stretne na ulici. So svojimi spolupracovníkmi prostredníctvom projektov ako sú eRko či Dobrá novina pomohol tisíckam ľudí – doma aj v zahraničí, po duchovnej, ale aj materiálnej stránke.

Ako to vyjadril v rozhovore na Postoji, zvolenie do europarlamentu nie je preňho cieľom, ale len prostriedkom ako ďalej – aj keď na inej úrovni, no zároveň s väčšími možnosťami – pokračovať vo svojej životnej misii pomáhať druhým.

Miriam a Maroš sú novou nádejou kresťanskej demokracie na Slovensku. Obaja sa rozhodli s čerstvou energiou odovzdať svoje mená a životné príbehy do služieb kresťanskej politiky. Sú ľuďmi živej viery, praktických skutkov, súhry odbornosti a rozvahy.

Bolo by premárnenou šancou, ak by ich potenciál vo voľbách do europarlamentu ostal nevyužitý. 

Každý volič má dva krúžky, ktoré môže s čistím svedomím dať dvom politicky novým, no zároveň životom osvedčeným tváram.

Foto v koláži: Roman Skyba, Martin Črep.

ZOSTAŇME V KONTAKTE

Nechajte mi Váš e-mail a majte prehľad o tom, čo pre Vás robím  v Európskom parlamente! 

Skip to content