Miriam Lexmann hlasovala proti rezolúcii Európskeho parlamentu, ktorá pranieruje Maďarsko vo veľmi senzitívnom kontexte zákona o ochrane detí a boji proti pedofílii.
Žiaľ, európska diskusia k tomuto zákonu od samého začiatku nebola konštruktívna, otvorila množstvo ďalších otázok v iných zákonoch, ktoré ju ideologizovali. Bez toho, aby bol známy právny výklad či dopady tohto zákona v praxi. A taká je aj dnešná rezolúcia.
Lexmann opätovne propomenula, že oblasť vzdelávania je výlučnou kompetenciou členských štátov. Namiesto porušovania princípu subsidiarity by sme v Únii mali nájsť spoločnú reč, ako čo najlepšie chrániť deti – samozrejme, chrániac dôstojnosť každého človeka.
Stanovisko KDH
KDH je proti rezolúcii Európskeho parlamentu k maďarskému zákonu o ochrane pred pedofíliou.
Rodinná a vzdelávacia politika spadajú do výlučnej kompetencie členských štátov a Európska únia do nich nemá čo zasahovať. Tieto ataky zo strany EÚ sú absolútne neadekvátne a nevedú k žiadnemu riešeniu v otázke ochrany detí.
Vzdelávanie detí v najcitlivejších otázkach je v záujme nás všetkých, ale odmietame, aby sa deti stali rukojemníkom geopolitických a ideologických zápasov v rámci EÚ. Právo rozhodovať o výchove detí musia mať rodičia.
Kladieme si otázku: ak dnes EÚ napáda ústavu iného členského štátu, budeme ako ďalší na rade my, keďže v Ústave SR definujeme rodinu obdobným spôsobom?